Kto może korzystać z karty podatkowej?
- Szczegóły
Jedną z najprostszych form opodatkowania jest karta podatkowa. Przedsiębiorcy, którzy się na nią zdecydują, zobowiązani są do odprowadzania stałej kwoty podatkowej w każdym miesiącu swojej działalności. Na wysokość podatku nie ma zatem wpływu wysokość uzyskanych przychodów, ale nie bez znaczenia jest rodzaj prowadzonej działalności. Taka forma opodatkowania skierowana jest do małych firm i indywidualnych przedsiębiorców. Niemniej, aby z niej skorzystać, trzeba spełnić określone warunki.
Jakie są warunki korzystania z karty podatkowej?
Z możliwości rozliczania się za pomocą karty podatkowej mogą skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy zostali uwzględnieni w obwieszczeniu Ministra Finansów z 30 listopada 2018 roku. Zgodnie z jego treścią warunkiem korzystania z karty podatkowej jest prowadzenie działalności w ściśle określonym sektorze gospodarki. Mowa o:
- działalności usługowej i wytwórczo-usługowej,
- usługach transportowych,
- gastronomii,
- usługach rozrywkowych,
- działalności parkingowej,
- usługach w zakresie handlu detalicznego (związanego z żywnością bądź nie),
- świadczeniu usług w ramach wolnego zawodu.
Ponadto taki sposób rozliczenia podatkowego mogą wybrać właściciele firm, którzy kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej po 31 grudnia 2021 roku. Warunkiem jest też prowadzenie swojej działalności na terytorium Polski. Poza tym przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z karty podatkowej, nie mogą prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej ani korzystać z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub usług innych przedsiębiorców i zakładów (z wyjątkiem usług specjalistycznych). W świetle przepisów nie mają też możliwości wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.